Jaunumi

Kas jāņem vērā iegādājoties lietotu automašīnu?

11.02.2016
Lietota auto iegāde var būt saistīta ar dažādiem apsvērumiem - vienam tā ir aizraušanās ar antīkiem auto, kādam citam nepieciešams pirmais braucamais, kuru nav bail apskrambāt, mēģinot trāpīt garāžā, tomēr visbiežāk izvēle ir saistīta ar ekonomiskiem apsvērumiem. Lai šo mērķi sasniegtu un savā īpašumā iegūtu drošu, uzticamu braucamo par atbilstošu cenu, esam sagatavojuši noderīgus ieteikumus lietota auto iegādei – sākot no dīlera izvēles līdz līguma parakstīšanai. Diemžēl godprātīgo auto tirgotāju centienus itin bieži aizēno dažādi viltnieku izstrādāti triki un paņēmieni, bet esi zinošs, lieku reizi piesardzīgs, un viss izdosies. Lai labi ripo!
 

Zināms automašīnas tirgotājs ar labām atsauksmēm

Pirms nozīmīgā pirkuma izdarīšanas velti laiku izpētei - pārbaudi atsauksmes par auto tirgotāju, noskaidro, kāda ir draugu un paziņu pieredze, iepazīsties ar internetā atrodamo viedokli. Izvēlies tirgotāju, par kuru pieejama pozitīva un pārbaudāma informācija. Atceries, ka ziņas par interesējošo automašīnu vari iegūt arī pats, iepazīstoties ar informāciju CSDD reģistrā.

 

Automašīnas pārbaude CSDD reģistrā

Ievadot automašīnas numuru CSDD transportlīdzekļu reģistrā, var noskaidrot, kad automašīna ievesta Latvijā, cik tai ir bijuši īpašnieki, apskatīt automašīnas tehniskās apskates un nobraukuma vēsturi. Jābūt piesardzīgam, ja auto regulāri bijušas problēmas ar tehniskās apskates iziešanu vai nobraukuma pieaugumā novērojams kas aizdomīgs.  Ņem vērā, ka šo iespēju varēsi izmantot tikai tām automašīnām, kas ir reģistrētas Latvijas Republikā.

Arī automašīnas VIN (automašīnas unikālais sērijas numurs) var sniegt lietderīgu informāciju. Ievadot to kādā no internetā atrodamajām mājas lapām, vari uzzināt par auto orģinālo aprīkojumu, vai tas nav bijis iesaistīts kādā sadursmē vai satiksmes negadījumā, odometra vēsturi. Ja auto ir salīdzinoši jauns, ar VIN numuru var doties pie autorizētā dīlera un noskaidrot automašīnas servisa vēsturi.

Esi aizdomīgs kā sievas tēvs pirms kāzām! Jo vairāk uzzināsi, jo gudrāku lēmumu pieņemsi.

 

Vizuālā apskate

Pirmo iespaidu par automašīnas tehnisko stāvokli sniegs vizuāla auto apskate. To labāk veikt saulainā dienā, ne pustumšā garāžā, tā aiztaupīsi sarūgtinājums par nepamanītu krāsojuma vai virsbūves defektu. Lai ietaupītu sev laiku, ja auto atrodas tālu, pirms dodies ceļā, palūdz tirgotājam atsūtīt augstas izšķirtspējas fotoattēlus.

Apskatot auto vizuāli, pievērs īpašu uzmanību šādām lietām:

·      1. Rūsas klātbūtnei riteņu arkās, zem durvīm un bagāžnieka vāka. Vairāk nekā 10 gadus vecam auto neliela rūsas klātbūtne ir normāla parādība, bet līdz 10 gadus veciem auto rūsai vēl nevajadzētu būt, tā varētu liecināt par iepriekšējā saimnieka nevīžību, nekvalitatīvi veiktiem remontdarbiem vai pat auto kādreiz iekļuvis satiksmes negadījumā.

·      2. Virsbūves paneļu krāsojuma vienmērība. Ja kāda no automašīnas virsbūves detaļām ir nedaudz citā tonī, arī tas var norādīt, ka auto bijis bojājums vai tas iekļuvis sadursmē;

      3. Spraugas starp virsbūves paneļiem un automašīnas lukturiem. Ja, piemēram, vienā mašīnas pusē starp motora pārsegu un spārnu ir lielāka sprauga nekā otrā, auto, visticamāk, ir bijis satiksmes negadījumā;

     4. Novērtē salona detaļu nodilumu un tīrību. Arī tas sniedz informāciju, cik rūpīga bijusi iepriekšējā saimnieka vai auto tirgotāja attieksme.

·     5. Ja spidometrā ātrums ir norādīts gan km/h gan mph mērvienībās, pastāv iespēja, ka tam ir veikta stūres pārlikšana. Šādi pielāgojumi var izraisīt tehniskas problēmas ilgtermiņā;

·      6.  Pārbaudi eļļas un dzesēšanas šķidruma līmeni – arī tas var liecināt par auto piedzīvotajām dienām un nedienām.

 

Izmēģinājuma brauciens

Pirms dzinēja iedarbināšanas, pagriez atslēgu aizdedzes pozīcijā un pārbaudi, vai deg visas lampiņas automašīnas info displejā. pagriez stūri no vienas puses līdz otrai – krakšķiem nevajadzētu atskanēt.

Izmēģinājuma brauciena laikā sevišķu uzmanību pievērs motora un pārnesumkārbas darbībai, un kļūdu paziņojumiem uz automašīnas info displeja. Svarīgi ir pārbaudīt katru vadības sviru un pogu, pārliecinoties par to darbību, būtiska pārbaudes daļa ir elektroaprīkojums – ārējais apgaismojums, kondicionieris, logu pacēlāji, stiklu apsildes, logu tīrītāji utt.

Dzinējam ir jāpielec 3-5 sekunžu laikā, jāstrādā vienmērīgi. Uzsiluša motora izplūdes gāzēm jābūt dzidrām – ja tās ir tumšas, dzinējs nesadedzina eļļu, ja zilganas, tas patērē par daudz eļļas. Automašīnas vibrācija var liecināt par piekares defektiem, taču ilgi stāvējušas automašīnas var vibrēt riepu defekta dēļ. Ātrumkārbas pārnesumiem jāpārslēdzas vienmērīgi, sajūgs nedrīkst būt pārlieku stingrs vai viegls. Izmēģinājuma brauciena laikā centies strauji attīstīt maksimālo atļauto ātrumu, lai pārliecinātos par normālu dzinēja un ātrumkārbas darbību. Noteikti pārbaudi bremzes – tām jābūt pietiekami asām, bremzēšanas laikā tās nedrīkst čīkstēt un to nospiešanai jābūt vieglai.

 

Pārbaude auto servisā, vēlams pie auto ražotāja oficiālā pārstāvja

Ja augstāk minētais ir pārbaudīts un automašīna šķiet piemērota, vari vēl pārliecināties par savu lēmumu pie speciālistiem autoservisā. Tomēr jāpiemin, ka relatīvi jaunam un tehnoloģiski sarežģītam automobilim kvalitatīvu diagnostiku vairumā gadījumu varēs veikt tikai auto ražotāju pārstāvji. Šāda pārbaude izmaksā aptuveni 50EUR un aizņem līdz divām stundām.

Jāapzinās, ka piecus un vairāk gadus veca automašīna var uzrādīt novirzes no rūpnīcas standartiem, taču to nozīmīgums adekvāti jāizvērtē.

 

Auto iegādes darījuma drošība un garantijas saistības

Ierastā auto iegādes procedūra: pārdevējs izraksta rēķinu, samaksa tiek veikta ar bankas pārskaitījumu. Auto ir noņemts no uzskaites un pieņemts realizācijā (CSDD). Auto pārreģistrācija notiek ar rēķinu-uzziņu vai pieņemšanas-nodošanas aktu.

Labā ziņa - arī uz lietotajiem automobiļiem attiecas pārdevēja garantijas saistības. Ja darījumā viena puse – pārdevējs, ir juridiskā persona, bet otra – pircējs, fiziskā persona, tad pircēja tiesības nosaka Patērētāju tiesību aizsardzības likums. Patērētājam ir jāpieprasa un jāsaglabā visi automobiļa iegādi apliecinošie dokumenti. Savukārt, ja abas puses ir juridiskās vai fiziskās personas, tad attiecības būs civiltiesiskas un tās regulēs noslēgtais līgums, kurā vēlams iekļaut garantijas noteikumus.

 


Kas jāņem vērā iegādājoties lietotu automašīnu?
Lai saņemtu jaunumus no Baltijas Auto Centra mājas lapas, reģistrējieties
ŠEIT
Mercedes-Benz
www.mercedes-benz.lv
Domenikss
www.domenikss.lv
Proven Exclusivity
Top.LV
Top Site Statistika - TopSite.lv